• خانه
  • اخبار
  • آیا یک آیپد قدیمی دارید؟ ممکن است به زودی بتوانید لینوکس را راه اندازی کنید

آیا یک آیپد قدیمی دارید؟ ممکن است به زودی بتوانید لینوکس را راه اندازی کنید

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آیا یک آیپد قدیمی دارید؟ ممکن است به زودی بتوانید لینوکس را راه اندازی کنید


لینوکس در حال بوت شدن روی یک iPad Air 2 قدیمی است.

بزرگنمایی / لینوکس روی یک iPad Air 2 قدیمی راه‌اندازی می‌شود. (اعتبار: کنراد دیبچیو)

اگر آی‌پدی 2013 یا 2014 دارید که استفاده نمی‌شود زیرا دیگر به‌روزرسانی‌ها را از اپل دریافت نمی‌کند و اجرای برنامه‌های مورد نیاز شما را متوقف کرده است، برخی از توسعه‌دهندگان در حال کار روی یک راه‌حل نرم‌افزار جایگزین برای شما هستند. توسعه دهنده کنراد دیبچیو و یک علاقه مند به لینوکس که می گذرد “quaack723«آنها برای به دست آوردن آن با هم کار کردند هسته لینوکس نسخه 5.18 بر روی iPad Air 2 قدیمی بارگیری می شودیک دستاورد بزرگ برای دستگاهی که به گونه ای طراحی شده است که با هیچ سیستم عاملی غیر از اپل کار نمی کند.

به نظر می رسد این پروژه از یک توزیع مبتنی بر لینوکس آلپاین به نام “postmarketOS” استفاده می کند، یک توزیع نسبتا کوچک اما به طور فعال توسعه یافته که عمدتاً برای دستگاه های اندرویدی ساخته شده است. Dybcio از هشتگ “checkm8” در توییت اولیه خود برای این پروژه استفاده کرد، و قویاً پیشنهاد کرد که آنها از سوء استفاده راه اندازی “Checkm8” منتشر شده در سال 2019 برای دسترسی به سخت افزار استفاده کنند. در حال حاضر، توسعه دهندگان فقط لینوکس را روی برخی از سخت افزارهای قدیمی iPad با استفاده از تراشه های مبتنی بر A7 و A8 اجرا می کنند – این شامل iPad Air، iPad Air 2 و چندین نسل از iPad mini است. اما توییت‌های بعدی نشان می‌دهد که لینوکس می‌تواند بر روی هر دستگاهی که A7 یا A8 در آن وجود دارد، اجرا و اجرا شود، از جمله iPhone 5S و هوم پاد اصلی.

این تنها پروژه ای نیست که به راه اندازی لینوکس بر روی سخت افزار اپل اختصاص یافته است. یک پروژه، Asahi Linux، به پشتیبانی از مهندسی معکوس تراشه‌های M1 در مک اپل و ارسال وصله‌های زنجیره‌ای برای ادغام آن‌ها در هسته لینوکس اختصاص دارد. دیگری، Project Sandcastle، دارای نسخه اندروید است و روی آیفون 7 اجرا می‌شود. برنامه‌هایی مانند iSH به شما پوسته لینوکس می‌دهند که روی iOS یا iPadOS اجرا می‌شود – این مانند اجرای مستقیم لینوکس روی سخت‌افزار نیست، اما در برخی شرایط مفید است.

2 پاراگراف دیگر را بخوانید نظرات