• خانه
  • اخبار
  • آیا جنگ در اوکراین ESA را مجبور خواهد کرد که Arianespace را تسلیم کند و از SpaceX استفاده کند؟

آیا جنگ در اوکراین ESA را مجبور خواهد کرد که Arianespace را تسلیم کند و از SpaceX استفاده کند؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آیا جنگ در اوکراین ESA را مجبور خواهد کرد که Arianespace را تسلیم کند و از SpaceX استفاده کند؟


ماموریت اقلیدس آماده است - تنها چیزی که نیاز دارد یک وسیله نقلیه پرتاب است.

بزرگنمایی / ماموریت اقلیدس آماده است – تنها چیزی که نیاز دارد یک وسیله نقلیه پرتاب است. (اعتبار: Thales Alenia Space)

آژانس فضایی اروپا در آستانه پرتاب ماهواره چند میلیارد یورویی اقلیدس بود که برای پاسخ به فوری ترین سؤالات حل نشده در نجوم طراحی شده است: ماهیت واقعی ماده تاریک و انرژی چیست؟ ESA قصد داشت در مارس 2023 Euclid را از گویان فرانسه پرتاب کند، اما این موشک روی یک موشک سایوز بود. جنگ در اوکراین به عملیات سایوز از گویان پایان داد و دوره ای از عدم اطمینان را برای تیم اقلیدس آغاز کرد.

نگهداری اقلیدس در انبار می تواند 100 میلیون یورو در سال هزینه داشته باشد و کل تیم علمی و زیرساخت های آن را در حالت آماده باش قرار دهد و به طور بالقوه رهبری اروپا را در کیهان شناسی رصدی فضایی به خطر بیندازد. شریکی که ESA تقریباً برای تمام پرتاب های خود استفاده کرده است، Arianespace، در حال ساخت وسیله ای است که باید یک وسیله پرتاب پشتیبان خوب باشد، Ariane 62. اما این موشک هنوز پرواز نکرده است و هر ماه که می گذرد تاریخ پرواز آزمایشی آن کاهش می یابد. دور بیشتر و بیشتر پس از آماده شدن، اقلیدس حتی اولین پرتاب آریان 62 نخواهد بود: حداقل چهار ماهواره دیگر در صف قبل از آن قرار دارند.

در حالی که همه این گزینه ها بد به نظر می رسند، یک شرکت موشکی وجود دارد که ظرفیت پرتاب اضافی دارد: SpaceX. آیا ESA واقعا شریک خود را رها می کند و یک ماموریت علمی پیشرو اروپایی را با Falcon 9 از بزرگترین رقیب خود Arianespace به فضا می فرستد؟

11 پاراگراف باقی مانده را بخوانید | نظرات